Olohuoneessa ja keittiössä olevat seinähyllyt mahtuvat hyvin yhtenäiseen avoimeen tilaan, ilman että koti muistuttaa String Pocket -kauppaa. Yrttiseinäideani ei aivan nyt toteudu, koska en jaksanut raahautua kauppaan enkä oikeastaan ole tänään jaksanut tehdä muutakaan, mutta kokonaisuudesta saa selvän ja näihin kuviin voin itsekin palata yrttihyllypohdinnoissani ennen lopullisten valintojen tekemistä.
Viinilasit avohyllyssä
Hyllyt sopivat minusta keittiöön erinomaisesti. Viinilasien heijastus saa aikaan hauskan illusion, että keskellä olisi Pockettiin kuuluva kolmas hyllylevy. Hyllyt on keskitetty seinälle valaisimen ja ruokapöydän perusteella ja näin verhojen mahdollinen lisääminen tulevaisuudessa ei aiheuta nurkkaan sumppua tai tarvetta vaihtaa hyllyjen paikkaa.
Yrttejä ja kauniita keittiötarvikkeita
Viinilasit näyttävät kivalta, mutta niiden sijasta hyllylle sopisi paremmin parit yrtit, muutama sitruuna ja lime pienessä valkoisessa kulhossa. Niiden viereen laittaisin Alessin teräksisen sitruspusertimen. Hyllyllä nyt oleva nuukahtanut kasvini on väliaikaisesti elpymässä ikkunasta paistavassa auringonvalossa. Olin unohtanut kastella sen ja janoinen ressu oli ollut ilman vettä kolme viikkoa, hups. 😀
Avokeittiön ja olohuoneen yhtenäiset seinähyllyt
Hyllyt ovat keskenään identtisellä korkeudella toisiinsa nähden, alareunan ollessa lattiasta mitattuna 134cm korkeudessa. Kaiken kukkuraksi kävi niin hyvä tuuri, että olohuoneessa hyllyn reunan ja kylpyhuoneen syvennykseen kääntyvän kulman väli on 37,5cm, keittiön puolella hyllyn ja tytön huoneen ovenkarmin väli on 36,5. Tämä oli puhdas vahinko että ne ovat tasapainossa myös pystysuunnassa poikki meneviin linjoihin. Joissakin kuvissa näyttää siltä, että keittiö olisi peilikuva olohuoneesta.
Tässäpä taas pähkinä purtavaksi, pidänkö kivan näköiset hyllyt seinällä vai tykkäisinkö sittenkin enemmän Kekkilän Viherseinän minihyllyistä, joista teille postailin. Kiirettä ei onneksi ole ja annankin hyllyjen olla nyt hetken aikaa paikoillaan ja katson mihin suuntaan mieli kallistuu.
Kivaa päivää kaikille!
Lue myös: Ideoita yrttiseinälle – Kekkilä Viherseinä
Comments are closed.